

| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 7.7 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 4.6 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 47 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 1.4 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Number of Channels | 1 |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 9070
Distributors
pcbx
Unit Price$0.31889
Ext.Price$0.31889
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.31889 | $0.31889 |
| 10 | $0.17099 | $1.70990 |
| 50 | $0.15903 | $7.95150 |
| 100 | $0.14790 | $14.79000 |
| 500 | $0.08720 | $43.60000 |
| 1000 | $0.08515 | $85.15000 |
| 3000 | $0.08327 | $249.81000 |
| 5000 | $0.07951 | $397.55000 |
